Plan de lecţie
PROFESOR: Basaraba Maria Mihailovna.
TEMA: Aprofundarea cunoştinţelor despre patrulatere.
CLASA: 8
DATA: 19.10.15
OBIECTUL: geometria
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL: - aprofundarea
cunoştinţelor despre: patrulatere, linia
media a triunghiului, linia media a
trapezului
- dezvoltarea memoriei,
logicei...
- exersarea gândirii;
- educarea deprinderilor de
calcul oral şi înscris;
-
dezvoltarea
abilităţilor de a trage concluzii;
-
formarea punctului de vedere propriu, dezvoltarea de transmitere culturală,
capacitatea de a demonstra propria poziţie;
-
dezvoltarea deprinderilor de lucru independent şi în grup, deprinderilor de
interacţiune şi cooperare cu ceilalţi;
-
educarea abilităţilor de a găsi modalităţi proprii pentru a rezolva problema;
-
îmbogăţirea vocabularului matematic;
- dezvoltarea dragostei faţă de obiect.
STRATEGII
DIDACTICE: explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, jocul didactic, problematizarea, munca
independentă.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
fişe de lucru, cartea, literatură adăugătoare, tabla de multimedie, nout-boukul.
Mersul lecţiei
1. Moment organizatoric.
- dau bineţe,
asigur condiţiile necesare desfăşurării lecţiei cerând ca elevii să pregătească
materialele necesare.
2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare.
- controlul temei
de acasă: controlez prezenţa temei de
acasă şi răspund la întrebările elevilor, care au apărut în timpul
îndeplinirii. (1+1p)
- convorbire
orală: ce se numeşte patrulater? Ce
tipuri de patrulatere voi cunoaşteţi? Ce se numeşte patrat? Dreptunghi? Romb?
Paralelogram? Trapez?
Що називають чотирикутником? Які типи чотирикутників ми знаємо? Що
називається квадрат? Прямокутник? Ромб? Паралелограм? Трапеція? Сформулюйте
теорему про суму кутів чотирикутника. Що називають діагоналлю чотирикутника?Що
називають середньою лінією трикутника?
- Dictare matematică:
1. Фігура, яка складається з чотирьох точок
(жодні три з них не лежать на одній прямій) і чотирьох відрізків, які з'єднують
послідовно ці точки і не перетинаються називається ...(patrulater);
2.
Перечисліть типи чотирикутників … (pătrat, dreptunghi, paralelogram, romb,trapez);
3.Відрізок, який сполучає два не сусідні кута чотирикутника називають... (diagonală);
4. Сформулюйте
теорему про суму кутів чотирикутника… (Suma unghiurilor unui patrulater
);

5. Чотирикутник, у якого протилежні
сторони паралельні...(paralelogram);
6. Паралелограм у якого всі кути прямі
називають … (dreptunghi);
7. Паралелограм у якого всі сторони рівні називають … (romb);
8. Чотирикутник, дві протилежні сторони якого паралельні, а дві
другі не паралельні.... (trapez);
9. Як
називаються паралельні сторони трапеції? …(baze);
10. Як називають сторони трапеції, які не є рівними? ... (laterale);
11. Які
види трапецій ви знаєте? …(dreptunghic,
isoscel, neisoscel);
12. Трапеція, у якії бічні сторони рівні ... (isoscel);
13.
Трапеція яка містить прямий кут… (dreptunghiulară);
14. Відрізок який сполучає середини бічних сторін трапеції… (linia medie a trapezului);
15. В трапеції середня лінія паралельна (bazelor).
-calcul oral. ( max1p)
Учні міняються зошитами.
Перевіряють (за кожну правильну відповідь ставлять «+» , результат ділять на 3) і ставлять бали ( max 5p.)
3. Consolidarea cunoştinţelor.
Elevii rezolvă
exerciţii la tablă. (max 3p.)
Пр1. (Тест - контроль ст. 77)
Приклад
2. У рівнобічній трапеції діагональ ділить гострий кут навпіл. Знайдіть середню
лінію трапеції, якщо її основи відносяться, як 1:2, а периметр трапеції
дорівнює 60 см.
Розв’язання. 18 (см).
Ex. 2,3; pag.77.
Doritorii au
posibilitate de a acumula puncte rezolvând exerciţii independent.
Independent. Exerciţiile 1,2 din prezentaţie.( max 1p.)
5. Concluzii.
Lucrul în grup. Elevii se unesc în grupe. Capitanul tinde plicul unde este ilustrat două din
patrulatere. Toţi scriu pe foaie caracteristica patrulaterelor date în limba
ucraineană, apoi capitanul prezintă lucrul în faţă.
Lucrul în comun. Elevii dau caracteristica trapezului.
6. Tema pentru acasă.
§ 7, p. 52.
Execiţiul
311, (321(4)).
7. Aprecieri.
Notarea elevilor. Elevii adună punctele acumulate în timpul lecţiei.
Notarea elevilor. Elevii adună punctele acumulate în timpul lecţiei.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.